Сан Марино Видови дозволи за престој во Сан Марино и како да ги добиете
- Главен град
- Сан Марино
- Валута
- EUR
- Јазици
- Италијански
- Официјална такса
- 50 – 225,060 EUR
Република Сан Марино е европска микродржава опкружена со Италија. Таа НЕ е членка на ЕУ, НЕ е во Шенген зоната и го користи еврото според монетарен договор. Инструментите на ЕУ за имиграција (Синя карта, Единствена дозвола, Долгорочен жител, шеми за дигитални номади на ЕУ) НЕ се применуваат. Имиграцијата е целосно регулирана со националното законодавство: Legge 118/2010 за влез и престој на странци, неговиот имплементационен пропис Decreto Delegato 151/2010 (кој ги утврдува сите такси, листи на документи и рокови) и Законот за државјанство 114/2000 со измените. Законот разликува привремени дозволи за престој (Permessi di Soggiorno, 3-12 месеци, обновливи) од стабилни Residenze, при што повеќето дозволи се издаваат од Gendarmeria - Ufficio Stranieri, а инвестициските/економските престои од Dipartimento Affari Esteri. Сан Марино нема посебна виза за дигитални номади, ниту виза за потекло (потомството е начин за стекнување државјанство) и не е потписник на Конвенцијата за бегалци од 1951 година (хуманитарната заштита е дискрециона).
Имиграциски патеки
(10) Последно ажурирано: 19.6.2026 пред 2 месециНема патеки што одговараат на вашето пребарување.
Национална дозвола за работен престој за вработени и сезонски работници, која бара работна дозвола (nulla osta) од Уфичо дел Лаворо и изјава од работодавачот. Издадена од Жандармерија - Уфичо Страниери. По 48 месеци привремената работна дозвола се прекинува и работникот мора да се врати дома; ново барање не може да се поднесе до 30 дена по прекинот.
- Време на обработка
- Различно; врз основа на термин во Уфичо Страниери
- Важење
- 3-12 месеци, обновлива; привремената работна дозвола се прекинува по вкупно 48 месеци
- Јазично барање
- Нема формален јазичен тест за дозволата; италијанскиот е потребен за натурализација
- Документи
- Потребни 9
- Постојан престој
- Да · Носителите на обична дозвола може да аплицираат за Residenza Anagrafica по 5 континуирани години (чл. 20)
- Државјанство
- Да · ~20 години континуирано регистрирано + ефективно живеење (општо правило)
Дозвола за престој за запишани студенти, која бара потврда за запишување, здравствено осигурување со минимална годишна покриеност од 30.000 евра, доказ за сместување и доволно средства. Обновувањето бара доказ за положени најмалку една третина од испитите од претходната година.
- Важење
- До 12 месеци, обновлива за времетраењето на студиите
- Јазично барање
- Обично се бара италијански јазик за студиските програми
- Документи
- Потребни 7
Стабилен престој за физичко лице кое држи најмалку 51% од акционерскиот капитал на компанија регистрирана според законот на Сан Марино. Правилата од 2025 година бараат вработување на 1-3 вработени според видот на дејност и депонирање гарантен депозит од 75.000 евра (зголемен на 150.000 евра во втората година). Се консолидира во Residenza Anagrafica по 10 години.
- Важење
- Стабилен престој; врзан за тековна активност
- Јазично барање
- Нема тест по јазик за престој; италијанскиот е потребен за натурализација
- Документи
- Потребни 5
- Постојан престој
- Да · Се консолидира во Residenza Anagrafica по 10 непрекинати години
- Државјанство
- Да · ~20 години непрекинато регистриран + ефективен престој
Дозвола за престој за претприемачка активност (важи 12 месеци, обновлива до 5 години) и забрзан пат за високотехнолошки / иновативни претпријатија сертифициран од San Marino Innovation, кој нуди 12-годишен режим на бенефиции со поедноставени дозволи за обновување од 1 година за администратори, акционери-вработени и семејства.
- Важење
- 12 месеци, обновливо до 5 години; иновативен пат 1 година обновливо во рамки на 12-годишен режим
- Јазично барање
- Нема јазичен тест за дозволата; италијански е потребен за натурализација
- Документи
- Потребни 6
- Постојан престој
- Да · Се консолидира во Residenza Anagrafica по 10 непрекинати години
- Државјанство
- Да · ~20 години непрекинато регистрирано + ефективно живеење
Доделува стабилен престој на странски државјани кои купуваат имот во Сан Марино во вредност од најмалку 500.000 € (за лична/семејна употреба) или прават некаматоносен 10-годишен ограничен депозит од најмалку 600.000 € во хартии од вредност издадени од државата Сан Марино. Се применува еднократен владин данок од 10.000 € и административна такса за апликација од 1.000 € (плус 20.000 € по придружен член на семејството). Задолжително е приватно здравствено осигурување. По 10 години, престојот се претвора во полн регистриран престој. Програмата нуди повластена даночна стапка од 3% на дивиденди од странски извори.
- Важење
- Стабилен престој; обновлив
- Јазично барање
- Нема јазичен тест за престојот; италијанскиот е потребен за натурализација
- Документи
- Потребни 4
- Постојан престој
- Да · Се консолидира во Residenza Anagrafica по 10 непрекинати години
- Државјанство
- Да · ~20 години непрекинато регистриран + ефективен престој
Обезбедува атипичен престој со 6% рамна заменска даночна стапка на странски пензиски приходи (3% за поранешни функционери на меѓународни организации со годишен приход ≥ 120.000 €) за обновлив период од 10 години. Од Законот бр. 64 од 28 април 2025 година, апликантите мора да исполнат И праг на приход И праг на средства: ≥ 120.000 € годишен бруто приход И ≥ 300.000 € во подвижни средства чувани исклучиво во банки во Сан Марино во текот на целиот престој. Ова го замени претходното ИЛИ-структура според која средствата можеа да се чуваат во странство. По 10 години, престојот се претвора во полн регистриран престој.
- Важење
- Стабилен престој; обновлив
- Јазично барање
- Нема јазичен тест за престојот; италијански е потребен за натурализација
- Документи
- Потребни 5
- Постојан престој
- Да · Се консолидира во Residenza Anagrafica по 10 непрекинати години
- Државјанство
- Да · ~20 години непрекинато регистрирано + ефективно живеење
Дозвола за престој за семејство / Семејно обединување (Permesso ordinario, ricongiungimento familiare) - DD 151/2010 чл. 14, 16, 29
Дозвола за престој за сопружници, деца и вонбрачни партнери (по раѓање на признаено дете) на жители. Минимален приход (чл. 29): 12.000 евра бруто за барателот плус 3.000 евра по дополнителен член на семејството, плус здравствено осигурување од најмалку 30.000 евра/годишно.
- Важење
- Обновлива; обичната дозвола може да се претвори во Residenza Anagrafica по 5 години
- Јазично барање
- Нема јазичен тест за дозволата; италијанскиот е потребен за натурализација
- Документи
- Потребни 7
- Постојан престој
- Да · Residenza Anagrafica по 5 непрекинати години со обична дозвола (чл. 20)
- Државјанство
- Да · Намалено правило од 10 години за сопружници/граѓански партнери на санмарински државјани
Стабилен регистриран престој и постојан статус што води кон натурализација. Се постигнува со конвертирање на обична дозвола за престој по 5 непрекинати години, или автоматски со консолидација на изборен/економски/атипичен престој по 10 непрекинати години. Картичката за престој е неопределена.
- Важење
- Неопределена (картичката за престој го следи престојот)
- Јазично барање
- Нема јазичен тест за престој; италијански е потребен за натурализација
- Документи
- Потребни 3
- Постојан престој
- Да · Ова е постојан статус
- Државјанство
- Да · ~20 години непрекинат регистриран + ефективен престој (10 за сопружници на државјани)
Атипичен престој — Намалено оданочување за лица со странски приходи (Residenza Atipica Soggetta a Regime Fiscale Agevolato)
Посебна категорија на престој според Законот бр. 223 од 23 декември 2020 година (член 69) за странски државјани кои остваруваат приходи исклучиво од странство и никогаш претходно не биле даночни residenti во Сан Марино. Жителите плаќаат 7% заменски данок на нето странскиот приход, со минимум од 10.000 евра и максимум од 100.000 евра по фискална година, наместо обичниот данок на доход во Сан Марино. Максимум 100 нови престои може да се одобрат по календарска година. Овој пат е целосно одвоен од програмата за Атипичен престој за пензионери.
- Време на обработка
- 60 дена од поднесувањето (одлука на Државниот конгрес)
- Важење
- До 15 години од првата даночна година; ограничувањата престануваат и престојот се претвора во полноправен регистриран статус по 10 години
- Јазично барање
- Не е наведено
- Документи
- Потребни 8
- Постојан престој
- Да · 10 години регистриран престој (ограничувањата престануваат; претворање во полноправен престој)
- Државјанство
- Да · 20 години континуиран регистриран престој од влезот во стандардниот регистар (или 10 години за квалификувани сопружници/животни партнери на државјани на Сан Марино)
Натурализацијата генерално бара најмалку 20 непрекинати години регистриран и ефективен престој, намален на 10 години за брачни/партнери на државјани (и посвоени лица). Апликантите мора да покажат познавање на италијански и да положат тест за историјата и институциите на Сан Марино. Откажувањето од претходното државјанство повеќе не е потребно.
- Важење
- Постојано (државјанство)
- Јазично барање
- Познавање на италијански + тест за историјата и институциите на Сан Марино (од 25 февруари 2026)
- Документи
- Потребни 4
- Постојан престој
- Да
- Државјанство
- Да · 20 години континуиран регистриран престој (10 години за квалификувани сопружници, граѓански партнери и посвоени деца на државјани на Сан Марино). Двојно/повеќекратно државјанство е дозволено од 10 мај 2026 година (Закон бр. 27/2026).
Погледи на земјата
Најчесто поставувани прашања
Дали Сан Марино е во ЕУ и Шенген?
Сан Марино не е членка на Европската унија и не е во Шенген зоната. Сепак, користи евро врз основа на монетарен договор. Имиграцијата е регулирана со националното законодавство, а не со инструментите на ЕУ.
Кои видови дозволи за престој постојат во Сан Марино?
Според Законот 118/2010 и Decreto Delegato 151/2010, постојат привремени дозволи за престој (Permessi di Soggiorno) од 3 до 12 месеци, обновливи, и стабилни Residenze. Националните патеки вклучуваат работна, студентска, семејна, инвестициска/елективна, економска, претприемачка и престој за пензионери, како и постојан престој.
Како можам да добијам работна дозвола за Сан Марино?
Работната дозвола (Permesso di Soggiorno per lavoro) е регулирана со Закон 118/2010 и Decreto Delegato 151/2010. Се поднесува барање до надлежните органи, а точните документи и такси се утврдени со имплементациониот пропис. Дозволата е привремена и обновлива.
Дали Сан Марино има виза за дигитални номади?
Сан Марино нема посебна виза за дигитални номади и не ги применува шемите на ЕУ за дигитални номади. За далечинска работа може да се разгледаат другите национални патеки, како елективниот или економскиот престој.
Кои се условите за семејно обединување во Сан Марино?
Семејното обединување е уредено со Decreto Delegato 151/2010, членови 14, 16 и 29. Потребно е да се докаже семејната врска и да се исполнат условите пропишани со закон. Дозволата е обична дозвола за престој (Permesso ordinario).
Како се добива државјанство по натурализација во Сан Марино?
Државјанството по натурализација е регулирано со Законот 114/2000 со измените, вклучително и реформата L 27/2026. Постапката е посебна и бара исполнување на законските услови. Деталите се утврдени со законот и неговите подзаконски акти.